• en
  • Українці розповідають про пережите під час війни з росією

    Ukrainians talk about their experiences during the war with russia

    «Постійний свист снарядів над головою вже не так лякав, а ось нічні бомбардування міста викликали справжній жах». Розповідь хлопця з Чернігова, котрий пережив облогу міста

    Життя під обстрілами

    АвторAuthor: Анастасія Міленко | Translation: Yuliia Demchuk

    28 Жовтня 2022

    32-річний Євген (ім’я змінено за проханням героя публікації) з Чернігова жив звичайним життям – працював, відпочивав, захоплювався стріляниною з лука, планував одружитися. На початку року зробив своїй дівчині пропозицію, але війна змінила плани пари. Поки Чернігів був в облозі та під постійними обстрілами, Євген разом з нареченою залишався в місті. Він розповів «Монологам війни» про перші дні облоги, про обстріли, авіаудари та про гуманітарну ситуацію в Чернігові. 

    До 24 лютого я ніколи не замислювався, що почнеться пряме повномасштабне вторгнення в нашу країну. Так, було доволі багато інформації стосовно вчень на кордоні та можливого наступу. Але я сподівався і вірив, що у керівництва рф все ж таки є хоч трошки мізків у голові, аби не нападати на суверенну державу в 21 столітті. Як показала практика, там нічого подібного немає. 

    Вранці 24 лютого мене розбудила дівчина і сказала, що путін виступив із заявою про спецоперацію в Україні. Ми розуміли, що нам неофіційно оголосили війну. В місті одразу запрацювали сирени, було чути гучні вибухи. Перші кілька годин було складно прийняти той факт, що справді почалася війна. Але це реальність, і нікуди від цього не подітися. Ми не могли якось впливати на події, які розгорталися далі.

    Обстріли відбувалися регулярно і практично не припинялися. Якщо в якійсь частині міста було тихо, то в іншій було чутно вибухи та стрілянину. Особливо страшно було вночі та під ранок, коли над містом пролітав літак і скидав бомби на житлові будинки. 25 лютого два снаряди влучили в будівлю СБУ, в області щоденно велися бої. Наступного дня вони почали обстрілювати місто з «Градів» – поцілили в лікарню, зруйнували багато будинків. Ще через два дні окупанти вдарили по центру міста. 

    Зруйновані будівлі в Чернігові 

    Багато будівель в Чернігові зазнали руйнувань

    Дуже сильно гатили вночі, коли люди намагалися відпочити та трохи поспати після виснаженого дня в облозі. На початку березня нанесли авіаудар по місцевій лікарні, обстріляли проспект Миру. 3 березня в Чернігові загинуло багато людей – масово атакували школи, приватні будинки та житлові багатоповерхівки. Протягом наступного дня тривав систематичний артобстріл по всьому місту. Ми просто молилися про те, щоб прокинутися ще одним ранком. І так кожен божий день, поки наші хлопці їх не відігнали від міста.

    «Будинок весь трусило, і від прямого влучення це б не врятувало»

    Ми ховалися в приватному будинку в звичайному підвалі. Будинок весь трусило, і від прямого влучення це б не врятувало, але що вдієш – вибирати в такі моменти не доводиться. Нам залишалося тільки сподіватися на те, що наступний удар буде не по нашому будинку. Постійний свист снарядів над головою вже не так лякав, а ось нічні бомбардування міста викликали справжній жах. Не описати словами відчуття, коли навколо тебе суцільна темрява, ти чуєш у небі спочатку гул, а потім свист і вибухи від снарядів, що падають…

    Читайте також: «Я щиро люблю Україну, але у будь-який момент мене можуть депортувати», — історія росіянина, який вже 6 років проживає в Києві

    Дуже запам’ятався момент, коли ми з дівчиною сиділи під стіною, і після прильоту відлетіли від неї на два метри. Це був перший реальний страх того, що ймовірність загинути дуже висока… Це було 27 числа.

    «Після нашої перемоги, в першу чергу, ми зіграємо весілля»

    В цей час дуже важко було з наявністю ліків, оскільки багато аптек не працювало, а ті, що були відкриті, були практично порожніми. У крамницях продуктів теж було мало, але щось все ж таки можна було знайти. По-справжньому тяжко стало, коли в Чернігові не було світла, газу та води… Людям доводилося ходити до річки Стрижень, і набирати вводу звідти. Гуманітарну допомогу роздавали вже переважно, коли росіяни відійшли від Чернігова. Тоді багатьом людям стало набагато легше. До цього, через загрозу обстрілу, вантажівки з гуманітаркою одразу ж розвантажувалися. 

    Ми навіть не думали про те, щоб виїхати. Містом ходили чутки, що цивільних, які намагаються виїхати, розстрілюють росіяни. Згодом ці чутки підтвердилися. Та й куди виїжджати? Окрім свого будинку, тобі ніде не раді. 

    Чернігівський міст

    Зруйнований міст, що вів до Чернігова

    Вся надія була на ЗСУ, і вони не підвели. Ми не збираємось нікуди їхати, це наш дім. А після нашої перемоги, в першу чергу, ми зіграємо весілля, як і планували перед війною. 

    Чому важливо поширити цю історію?
    Якщо українці не розповідатимуть свій погляд на війну в Україні, світ поступово забуватиме про нас. Натомість цим обов’язково скористаються росіяни. Тому не даймо їм жодного шансу.

    Why is it important to share this story?
    If Ukrainians do not share their views on the war in Ukraine, the world will gradually forget about us. Instead, the Russians will definitely take advantage of this. So let's not give them a chance.

    АвторAuthor: Анастасія Міленко | Translation: Yuliia Demchuk

    Життя під обстрілами

      Розкажи свою історію

      Ваша історія — особлива. Нехай світ її почує!

        Tell your story

        Your story is special. Let the world hear her!